مقالات

خصوصیات لوله PVC و UPVC; تفاوت‌ها و کارایی‌ها

پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی

ویژگی‌های لوله PVC و UPVC

در درجه‌ی اول شاید فکر کنید خصوصیات لوله PVC و UPVC شبیه بهم هستند و فرقی با هم ندارند و یا از یک جنس هستند اما چنین نیست و این دو تفاوت کوچکی با هم دارند. از ویژگی‌های لوله PVC یا پلی وینیل کلراید لوله‌ای مقاوم و در عین حال سبک هست. این لوله پلاستیکی و منعطف پذیر است.

در حالی که لوله ی UPVC از پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی تهیه شده و در واقع می‌توان آن را همان لوله‌ی پی وی سی غیرپلاستیکی دانست. این لوله از لوله‌ی PVC سخت تر است.

لوله‌ی UPVC ماده ای به نام فتالات یا BPA در خود دارد و در نتیجه می‌توان از آن برای انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد. بعلاوه از دیگر تفاوت‌های این دو لوله اینه که لوله‌ی پی وی سی غیرپلاستیکی در برابر حریق مقاومت بالاتری دارد و از لوله‌های PVC مقاوم تر است. از لوله‌های PVC برای انتقال آب غیر شرب استفاده می‌شود زیرا نمی‌تواند استانداردهای بهداشتی را رعایت کند.

در ادامه در مورد ویژگی‌های لوله PVC و UPVC به صورت مجزا بیشتر توضیح می‌دهیم .

خصوصیات لوله‌ی PVC

لوله‌های PVC از پر استفاده ترین لوله‌های پلاستیکی در دنیا هستند که تقاضا برای آنها هر ساله بیشتر و بیشتر می‌شود .

لوله‌های پلی وینیل کلراید یکی از جایگزین‌های مناسب برای لوله‌های فلزی است و از آن در سیستم های آبیاری و زهکشی استفاده می‌شود . در ادامه به برخی از ویژگی‌های لوله‌های PVC اشاره می‌کنیم:

 

لوله ی پی وی سی

۱- یکی از ویژگی‌های لوله PVC استفاده‌ی آسان از آن می‌باشد. شما می‌توانید لوله‌های PVC را به راحتی برش دهید و با چسب حرارتی به هر صورتی که می‌خواهید بهم بچسبانید.

تفاوت لوله‌های pvc و upvc; کاربردها و امکانات

۲- این لوله‌ها به واکنش‌های شیمیایی مقاوم اند و در برابر مواد خورنده، شیمیایی، روغن و الکل و غیره مقاوم اند و دچار فرسایش نمی‌شوند .

۳- نسبت به جریان برق و گرما عایق اند.

۴- لوله‌ی PVC در برابر آتش مقاوم هست و بسیار دیرتر از سایر مصالح ساختمانی آتش می گیرد. بعد از سوختن هم گاز HCI از خود آزاد می‌کند که مانع از رسیدن اکسیژن به منطقه‌ی آتش و در نتیجه خاموش شدن آن می‌گردد .

۵- قابل بازیافت هست.

۶- از خصوصیات لوله PVC، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ آن هست.

خصوصیات لوله‌های UPVC

از لوله‌های UPVC بیشتر در فضای باز استفاده می‌شود. نسبت به خورشید و رطوبت مقاوم اند و دچار فرسایش نمی‌شود. این لوله مقاوم به دمای بالا و در دمای محیط دچار تغییر شکل نمی‌شود .

در ساخت لوله‌های UPVC از کلسیم و روی به جای سرب استفاده می شود. در نتیجه از نظر محیط زیستی بهداشتی‌تر می‌باشد و برای انتقال آب آشامیدنی قابل استفاده هست .

از این لوله‌های برای انتقال آب شهری، کشاورزی و صنعتی، فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، انتقال انواع سیالات، زهکشی و جمع کردن آب‌های سطحی و حفاظت از کابل‌های برق و مخابرات استفاده می‌شود .

برخی از خواص لوله‌های UPVC به شرح زیر می‌باشد:

– از دیگر خصوصیات لوله UPVC، نسبت به جریان الکتریسیته عایق هستند. در برابر مواد شیمیایی دچار خوردگی نمی‌شوند و این ویژگی هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی آن وجود دارد.

– این لوله‌ها نسبت به مواد نفتی مقاوم اند

– لوله‌های UPVC انعطاف پذیری خوبی دارند و نسبت به شکستگی مقاوم اند. بنابراین این لوله ها می‌توانند بدون شکسته شدن تغییر شکل بدهند و این موضوع در شرایطی که امکان حرکت و لرزش وجود دارد بسیار مفید می‌باشد.

انواع لوله کاندوئیت و تاریخچه آن; کاربردها

لوله ی پی وی سی غیرپلاستیکی

– استحکام کششی در آنها دو برابر بیشتر از لوله‌های پلاستیکی دیگر می‌باشد. این لوله‌ها می‌توانند ضخامت و وزن کمتری داشته باشند. به همین خاطر هست که حمل و نقل آنها آسان می‌باشد و آسیب‌های حین کار به حداقل می‌رسد.

– این لوله‌ها در برابر ضربه مقاوم هستند.

– سطح داخلی این لوله ها بسیار صیقلی می‌باشد. بنابراین باعث می‌گردد حرکات مایعات در آن با مقاومت کمتری روبه‌رو شود. بعلاوه محلی در مسیر مایعات برای انباشته شدن باکتری‌ها و آلودگی‌ها هم وجود ندارد.

به همین خاطر هست که این لوله‌ها برای انتقال آب مناسب اند زیرا نه سرعت انتقال به مرور زمان کُند می‌گردد و نه بهداشت آن به خطر می افتد. در دراز مدت این ویژگی تاثیر زیادی بر هزینه‌ی نگهداری می‌گذارد.

– از آنجایی که در ساخت این لوله از سرب و قلع و سایر فلزات سنگین استفاده نشده است، لذا مشکل حل شدن آنها در آب آشامیدنی هم وجود ندارد. (تجمع این فلزات در بدن به مرور زمان منجر به سرطان می‌شود.)

– از خصوصیات لوله UPVC اینه که در برابر شعله و گرما هم مقاومت بالایی دارند. همانند لوله‌های PVC از خود گازی آزاد می‌کنند که منجر به خفه شدن آتش می‌گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *