مقالات

تفاوت لوله‌های pvc و upvc; کاربردها و امکانات

تفاوت لوله های pvc و upvc

ممکن است بارها به عناوین لوله‌های pvc و upvc مواجه شده باشید. در نگاه اول این دو نوع لوله شبیه هم بوده و تفاوت‌های زیادی با یکدیگر ندارند اما زمانی که به ساختار و کاربردهای این نوع لوله‌ها بنگردید متوجه خواهید شد که در بسیاری از موارد همانند یکدیگر عمل نمی‌کنند از این رو در این مقاله به تفاوت لوله‌های pvc و upvc پرداخته شده است.

لوله‌های pvc و upvc دارای تفاوت هایی بوده که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

مواد سازنده لوله‌های pvc و upvc

Pvc که مخفف کلمه polyvinyl chloride می‌باشد، Pvc ساده و از جنس پلاستیک هست. اگرچه وزن این نوع لوله‌ها کم است، اما با این حال بسیار مقاوم بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه انعطاف پذیری این ماده افزایش یافته، در هنگام ساخت از نرم‌کننده‌هایی بکار گرفته می‌شود.

UPVC مخفف کلمه UN plasticized polyvinyl chloride هست و از نظر ساختار و مواد تشکیل دهنده با Pvc تفاوت دارد. در هنگام ساخت این نوع لوله از هیچ گونه نرم کننده ای استفاده نخواهد شد از این رو انعطاف پذیری یکی از تفاوت این دو لوله‌ می‌باشد.

در واقع لوله‌های Pvc حاوی مواد نرم کننده ای به نام‌های BPA و فتالات هستند که موجب انعطاف پذیری بیشتری بیشتر این لوله‌ها می‌گردند. نامگذاری لوله‌های upvc نیز به همین منظور می‌باشد. از آنجایی که upvc فاقد مواد نرم کننده است به آنها unplasticized می‌گویند.

مواد سازنده لوله‌های pvc و upvc

کاربرد لوله‌های pvc و upvc

از آنجایی که این لوله‌ها در ساختار و مواد تشکیل دهنده با یکدیگر متفاوت هستند، در نتیجه دارای کاربردهای متفاوتی نیز می‌باشند که در زیر به آنها اشاره گردیده است.

مرکز فروش لوله خرطومی نسوز در تهران کجاست؟

کاربرد لوله‌های upvc

لوله‌های upvc در موارد زیر کاربرد دارند:

– در سیستم‌های تامین آب شهری

– منتقل کننده مواد شیمیایی نظیر کلرید

– به عنوان محافظ لوله‌های برق

– در صنایع کشاورزی برای آبیاری محصولات

– به عنوان لوله‌های تهویه

– منتقل کننده نفت خام

وغیره

کاربرد لوله‌های pvc

لوله‌های pvc در موارد زیر کاربرد دارند:

– pvc سبز در خطوط فاضلاب شهری

– pvc سفید، آبی و خاکستری برای انواع خطوط سرویس آب سرد

– کاندوئیت

– pvc سفید رنگ در ساخت دریچه تخلیه زباله

– مورد استفاده در فضای باز

و غیره

طول عمر لوله‌های pvc و upvc

یکی دیگر از تفاوت لوله‌های pvc و upvc، میزان ماندگاری و دوام آنها می‌باشد. از آنجا که به هنگام تهیه و تولید لوله‌های pvc از نرم‌کننده‌هایی بکار گرفته می‌شود و دارای طراحی متفاوتی نسبت به لوله های upvc می‌باشند، این لوله ها دوام و طول عمر کمتری دارند.

با این وجود هر یک از این دو مورد در برابر عواملی نظیر نور خورشید و اکسیداسیون مقاوم هستند و دچار خرابی نمی‌شوند. همچنین در بسیاری از موارد، مقاومت لوله‌های pvc در مقایسه با لوله‌های ABS در برابر اشعه uv خورشید مقاوم تر می‌باشد.

طول عمر لوله‌های pvc و upvc

نحوه نصب و اتصال لوله‌های pvc و upvc

در نگاه اول هر دو لوله دارای بدنه ای سخت و محکم می‌باشند که به سادگی قابل بریدن نمی‌باشند. از این رو برای برش pvc و upvc از اره‌های تیز کمک گرفته می شود. البته لازم به ذکر هست که منظور از سختی و استحکام به حدی نیست که برای برش این لوله‌ ها نیاز به ابزارهای برقی بسیار قدرتمند باشد.

لوله فلکسی چیست و چه کاربردهایی دارد

برای نصب و جایگذاری لوله‌های پلاستیکی، از حلال استفاده خواهد شد. این حلال ها موجب می‌شوند تا در ابتدا پلاستیک کمی ذوب شود و سپس به یکدیگر جوش بخورند. این امر سبب ایجاد اتصالی محکم می‌گردد و از نشتی آب جلوگیری می نماید.

حلال‌های مورد استفاده به هنگام نصب لوله‌های pvc و upvc با یکدیگر متمایز هستند و این ویژگی یکی دیگر از تفاوت لوله‌های pvc و upvc می‌باشد.

هزینه لوله‌های pvc و upvc

لوله‌ های pvc و upvc یکی از انواع ارزان ترین مصالح ساختمانی می‌باشند که کاربردهای فراوانی دارند. به طور کلی برای خرید لوله‌های pvc طول و یا وزن لوله محاسبه می‌شود و نسبت به آن مبلغی دریافت می‌شود.

در واقع هرچه لوله‌ های انتخاب شده ضخیم تر باشند و دارای لایه‌های کلفت تری باشند، به نسبت هزینه بیشتری نیز دریافت خواهد شد. توجه داشته باشید که این لوله ها در ضخامت های مختلف تولید می‌شوند.

ایمنی لوله‌های pvc و upvc

از آنجایی که در ساخت لوله‌های upvc از هیچ گونه نرم کننده و ماده شیمیایی استفاده نمی‌شوند، این لوله‌ ها برای محیط زیست مناسب تر خواهند بود چرا که بر طبق آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که لوله‌ های pvc به دلیل دارا بودن فتالات ها نظیر دی بوتیل، بنزیل بوتیل و DEHP به محیط زیست نفوذ کرده و آسیب می رسانند.

علاوه بر این مورد، در مجاورت سیم‌های برق که به وسیله pvc محافظت می‌شوند، بخارهای HCl تشکیل شده و همین امر موجب می شود تا احتراق و آتش بوجود آید. در نتیجه برای محافظت از سیم‌های برق مناسب نمی‌باشند.

نکات مهم درمورد لوله و اتصالات; فاکتورهای انتخاب

این در حالیست که لوله‌ های upvc از این خطرات عاری هستند و مشکلی به وجود نمی‌آورند.

امید هست با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید اطلاعات مفیدی درباره تفاوت لوله‌ های pvc و upvc کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *